facebook-icon
Pa�ac Borowa

Hotel

Zapraszamy do najpiękniejszego Pałacu barokowego na Dolnym Śląsku – do Pałacu Borowa – stylowego, kameralnego obiektu o wyjątkowej historii.

Położony wśród lasów, zaledwie 19 km od Wrocławia, otoczony zabytkowym parkiem ze stawami i potokami, Pałac, to miejsce idealne na odpoczynek, do organizacji spotkań, szkoleń oraz wesel.

Do Państwa dyspozycji oddajemy 16 ekskluzywnych pokoi z 35 miejscami. Oferujemy apartamenty z wyjściem na balkon i wspaniałym widokiem na pałacowy ogród oraz luksusowe, bardzo wygodne pokoje 1-, 2 – oraz 3-sobowe.

Autorska restauracja oraz kawiarnia, miła obsługa i niepowtarzalna atmosfera zadowolą ​nawet najbardziej ​wyrafinowane gusta wymagających klientów, a spokój i wygoda sprawią, że zechcecie Państwo nas odwiedzać ponownie.​

Historia obiektu

Pierwszy dwór w Borowej powstał najprawdopodobniej w połowie XIII wieku.
W późniejszych wiekach był wielokrotnie przebudowywany. Wreszcie w połowie XVIII wieku Hrabianka von Logau wyszła za Grafa von Schwerina, syna Kurta Christopha feldmarszałka w armii Fryderyka Wielkiego. Kurt Christoph Graf von Schwerin był zwycięzcą bitwy pod Małujowicami. Bitwy dziwnej jedynej, z której Fryderyk Wielki uciekł sądząc, że jest przegrana. Osamotniony von Schwerin pozostał i rozgromił Austriaków. Król Fryderyk w uznaniu zasług feldmarszałka ufundował w Borowej marmurową tablicę pamiątkową.

Schwerinowie zburzyli pałac renesansowy i około roku 1757 wybudowali nowy  barokowy. Ostatnie przebudowy w latach 1905 i 1920 zmieniły znacznie kształt pałacu. W obecnej bryle widać pozostałości budynku barokowego, elementy klasycystyczne i secesyjne. W latach 20-tych ubiegłego wieku przebudowano też wieżę zegarową. Park pierwotnie barokowy, w połowie XIX wieku został przekształcony w krajobrazowy, umiejętnie wkomponowany w skomplikowany system rzek, kanałów i stawów. Po zniszczeniach i zaniedbaniach powojennych usiłujemy przywrócić parkowi dawny urok.

Skarby Grundmanna

Przez setki lat życie w pałacu toczyło się w miarę spokojnie. No może z wyjątkiem wojny trzydziestoletniej, podczas której wielokrotnie złupiono i spalono większość okolicznych majątków. Kto wie, czy znalezione przez nas w piwnicach i parku kule armatnie nie są właśnie pamiątką po tych burzliwych czasach. Poza tym nie działo się nic szczególnego. Czasem do pałacu w Borowej przyjeżdżała Pruska Rodzina Królewska. Ale spokój trwał do roku 1943. Wówczas do drzwi Schwerinów zapukał Gunter Grundmann Konserwator Zabytków Prowincji Dolnośląskiej, który otrzymał polecenie zabezpieczenia i ukrycia przed zniszczeniem najcenniejszych zabytków południowo wschodnich Niemiec. Na jedną ze skrytek wybrał Pałac Grafin von Schwerin. Z odkrytych niedawno dokumentów wiadomo, że w 9 salach na parterze i piętrze składowane były skrzynie ze zbiorami Muzeum Śląskiego, Stadtarchiv Breslau, Miejskie Zbiory Sztuki, zbiory Ratusza Wrocławskiego oraz zbiory prywatne. W skarbcu pod schodami ukryto obrazy i dokumenty Schwerinów. Po upadku Twierdzy Wrocław, w ruinach biura Grundmana, młody polski historyk Józef Gębczak, znalazł zaszyfrowaną listę skrytek w jakich ukryte zostały skarby. Po odszyfrowaniu okazało się, że skrytką numer 6 jest pałac w Borowej. Zanim jednak zorganizowano wyprawę Komisji Rewindykacyjnej większość skarbów zniknęła.

W ostatnich dniach stycznia 1945 roku majątek w Borowej zajęła Armia Czerwona. Wyrzucono na podwórze meble i większość skrzyń ze skarbami. Leżały na deszczu i słońcu do jesieni. W opuszczonym przez żołnierzy pałacu zaczęto organizować szkołę. Meble, obrazy, żyrandole, zastawę, drzwi i inne przydatne przedmioty zabrali nowi przesiedleni ze wschodniej Polski mieszkańcy Borowej. To co było w ich oczach nieprzydatne  tysiące książek, bezcennych starodruków, rękopisów i grafik- spalono na stosach. Monety z Muzeum Śląskiego i zbiorów prywatnych rozrzucono po parku. Jeszcze wiele lat po wojnie dzieci puszczały monetami kaczki w stawach. Podobny los spotkał wszystko co nie było złotem. W parku niszczały zabytkowe czcionki, staloryty, zdjęcia na płytkach szklanych, ceramika, porcelana z Miśni i Rosenthala. Komisja Rewindykacyjna uratowała ze stosów dwie ciężarówki książek. Także w domach we wsi znaleziono wiele bezcennych zabytków, w tym szkice Wernera z XVIII wieku.

Przez ostatnie lata dominowała wśród historyków opinia, że większość zbiorów Grundmanna została wywieziona w 1944 roku do skrytek na zachód od Odry i w pałacu nie zostało w 1945 nic poza skarbami Schwerinów. Podczas prac budowlanych udało się nam jednak znaleźć dowody przeczące tej teorii. Za boazerią w Sali balowej odkryliśmy rękopisy ze Stadtarchiv Breslau z pieczątkami tej instytucji. W całym parku znajdujemy też dziesiątki innych śladów: zniszczone staloryty, lichtarze, resztki porcelany i szklanych płytek. Ciekawe co kryją zarośnięte stawy.

bft türkiyebft yetkili servisbosch servisiariston servisibeşiktaş bosch servisişişli bosch servisigöktürk bosch servisibft türkiyekağıthane bosch servisiataşehir bosch servisibakırköy bosch servisibaşakşehir arçelik servisimetin2 pvp serverlernice trkiye