Opinie

Pałac Borowa
"Piękne podłogi, boazerie, kryształowe drzwi. Chce się usiąść i nie wychodzić ? Leszek Pułka o Borowej. Przeczytałem niezwykłą ?Piątą stronę świata? Kazimierza Kutza. Ta magiczna powieść-niepowieść, a może swoisty reportaż historyczno-literacki pisany w duchu panoramicznych dzieł wielkiego Wańkowicza, prowadząc czytelnika przez wiele lat pogmatwanych historii Ślązaków z Roździenia i Szopienic, tyle mnie zachwyciła, co zasmuciła. Najpierw był smutek metafizyczny ? w opisach i opowiadaniach Kutza jest bowiem ocean rzadko dziś spotykanych doznań. Pracę, wiarę, seks wypełniają niezwykłe kostiumy i rytuały hanysów, hajerów, ale i gangsterów. I nie są to współcześnie oglądane na ekranach telewizorów ryty zblazowanej mody, politycznej histerii czy nieustannego karnawału popkultury, lecz niemal biblijne epifanie. Potem był smutek właściwie trywialny ? w tych opisach znalazłem tak wiele zapachów i smaków codzienności, że aż zatęskniłem za jakimś miejscem niezwykłym, z cieniami smaków Dolnego Śląska i emocjami jego mieszkańców w tle. Zazdroszcząc bohaterom Kutza, że pomimo kataklizmów historii i tak przenieśli do naszych czasów mit Śląska, nawet nie szukałem tubylców o podobnym rodowodzie, bo ich wśród nas prawie nie ma. Po prostu skręciłem z krajowej ósemki w pierwszą drogę w prawo...."
Poszukiwacze skarbów na zamku
"W dniach 14-16 maj w palacu Borowa oraz zamku Domanice odbyły się manewry poszukiwaczy. Oczywiscie nie moglo na takiej akcji zabraknac POrtalu Poszukiwania.pl, ktory godnie reprezentowal Weteryna, Tom oraz ja. Przygotowane opisy zamieszczam ponizej. Niebawem pojawi sie nasza galeria wraz z podsumowaniem prowadzonych poszukiwan . Tymaczasem nacieszcie oczy relacjami innych osob: http://pejzaze.onet.pl/69000,g,1,26,0,poszukiwacze_skarbow_na_zamku_domanice,galeria.html http://joannalamparska.blog.iwoman.pl/wpis,trzy;dni;na;skarbach,31445.html Pozdrawiam _________________ kruku "
Technika na tropie skarbów
"Archeolodzy, geofi zycy i eksploratorzy z całej Polski przez trzy dni szukali podziemnej komnaty i archiwów ostatniego Reichsführera SS. Są już o krok od intrygującego odkrycia. esienią 2009 roku do pałacu w Borowej koło Wrocławia przyjechała starsza pani. Do 1945 r. jej matka była pokojówką w majątku, ojciec pracował w polu. Mieszkali w pomieszczeniach dla służby, w bocznym skrzydle pałacu. Kobieta z niepokojem przyglądała się układowi pomieszczeń. Coś jej nie pasowało. CZARNY SEKRET ?Opowiadała, że jej matka bardzo bała się wchodzić do jednej z komnat pałacu ? mówi Krzysztof Jabłonowski, który w roku 2005 kupił pałac w Borowej. ? To dziwne pomieszczenie od reszty pałacu odróżniał całkowicie czarny wystrój. Czarne były ściany, zasłony i sprzęty, a podłogę pokrywały czarne płytki. Salę zdobiły jakieś tajemnicze znaki. Niektóre z nich przypominały trupią czaszkę?. Nowy właściciel pałacu, wielki pasjonat historii, szybko skojarzył opowieść starszej pani z odkryciem, którego dokonano podczas remontu. W jednym z pomieszczeń robotnicy trafili na ścianę pokrytą kilkoma warstwami farby ? na samym spodzie czarnej. Do czego miała służyć ta komnata ? tego nikt nie wiedział..."